Rubik - márciusi retró
2025. április 01. írta: Asszem

Rubik - márciusi retró

Lement a március, kis visszatekintés a haladásra. Vegyes érzéseim vannak, egyfelől van egy kis csalódottság, mert szerettem volna, ha a kereszt+F2L stabilan 30mp alá megy, de be kell lássam, még nem tartok ott. És inkább lenyelem a békát, de reális képet szeretnék magamról, ezért ha szarul megy egy kirakás, max DNF-be rakom, nem törlöm az eredményt. 

Ha ugyanis csak a jókat tartom meg, akkor kaphatok szép Ao5-öt, de az nem a valóságot fogja tükrözni. 

Azt is észrevettem magamon, hogy fontosabbá vált számomra az Ao5 (illetve az Ao12 és amikor értelmezhető, az Ao100), mint az egyszeri rekord, amit inkább tudok be mázlinak, mint stabil tudásnak. Persze ettől még örülök neki, főleg egy olyan kirakás után, amikor éreztem, hogy jól mennek a dolgok és nem csak a szerencsén múlt. Sikerült így beesnem 30mp alá a teljes kirakásban, jelenleg 27mp-n van a rekord, ami jó. Év végéig jó lenne a 20mp alatti rekordot elérni és ez szerintem reális is. Viszont az Ao5 fontosabb.

Szóval márciusban a realitás talaján mozogva, Ao5-öt nézve a kereszt+F2L az olyan 30-35mp között mozog, az F2L átlag 30 környékén, a teljes CFOP pedig 40mp magasságában.

img_3177.JPG

Az OLL-ek viszonylag jól mennek, kb. március végéig minden nap legyakoroltam legalább egyszer a teljes 57 algoritmust, utána elkezdtem elhagyni és csak pár naponta megcsinálni, helyette inkább a tipikusan rosszul menő eseteket gyakorlom (A gun-ok, a squeeze-k, stairway-ek). Kezdem a nevüket elfelejteni, amit annyira nem is bánok, elég, ha látásból felismerem, nem kell megnevezni. Ez nekem furcsa, mert belül verbálisan gondolkozom, nem képekben.

Néha belefutottam abba, hogy atomstabilnak hitt algó szétesett, főleg, ha egymás után többször is elrontottam. Tipikusan akkor fordult ez elő, ha már kezdett izommemóriába rögzülni és lassabban gyakoroltam és szétesett a mozgás ritmusa, bekerült ezért egy rossz forgatás, és fejben már nem tudtam, mit csinálok. Ilyenkor néha vissza kellett térni a leíráshoz és megnézni és utána újra stabilizálni. Ezeket az eseteket szoktam bevenni az OLL trainer appba, amikor nem a full recap-ot csinálom. 

Egyszer még a PLL-es T algoritmussal is megtörtént ez, pedig az a fő kedvencem egyike, amit nagyon stabilnak hittem.

Na és akkor az F2L tanulás. JPerm leírása alapján az Advanced eseteket tanulom, két fő szekciót néztem végig, Adv2A (amikor az él a helyétől jobbra vagy balra van, a fehér pedig fent), és Adv2B (amikor a sarok van a helyétől jobbra vagy balra és az él fent).

Alapvetően ezek könnyű algoritmusok, viszont a felismerés nekem nehezen megy. És amikor külön gyakorlom, akkor okés, de ha elkezdem időre kirakni az F2L-t, azt figyeltem meg, hogy ezeket szinte sosem használom, inkább az intuitív megoldást választom. Úgyhogy az egy fontos felismerés volt, hogy időre gyakorlás közben is tudatosan próbálok figyelni, hogy nem látok-e Adv2A vagy Adv2B esetet. Ez lassítja az egészet, de szerintem meg fog térülni.

Van egy tök jó trainer oldal erre is https://f2l-trainer.top/, ahol úgy oldották meg, hogy a kiválasztott esetekből tud egy egyedi URL-t generálni, így szépen összeválogatom a nehéz eseteket, vagy amiket gyakorolni akarok. Így pl. a 12 Adv2B-t felbontottam 3 db 4-es csoportra, és először külön-külön végigmegyek rajtuk, majd utána ömlesztve az egészen. Ez nagyon sokat segít, mert előtte csak úgy gyakorolgatva az volt, hogy vagy nem ismertem fel az algoritmust, vagy nem jól csináltam meg, aztán utána ugyanazt megismételtem 3-5 alkalommal, akkor persze jól ment, de ha mással kezdtem foglalkozni, ugyanúgy eltűnt ennek a hatása, akár a külön, akár az időre gyakorlás alatt is.

Elkezdtem azt mérni, hogy az adott nap, a gyakorlás végére hol voltam Ao5 és Ao12-ben, mind kereszt+F2L, mind teljes CFOP esetében. Ide szándékosan nem a rekordokat írom, hanem a napi záró eredményt, ami sokszor lehet jóval rosszabb, mint mondjuk a gyakorlás közben elért eredmény. Ettől azt várom, hogy hosszú távon lássam, ha megakad a gyakorlásomban a fejlődés. Egy-két nap visszaesés nem számít, de ha hetekig nem történik érdemi elmozdulás, akkor valamin változtatni kell a tanulásban.

Pont azt fogalmaztam meg magamnak, hogy ezt is tökre élvezem a Rubik tanulásban: a tanulásmódszertani kihívást. Megkeresni azt, hogy számomra melyik gyakorlási mód a leghatékonyabb, illetve újabb és újabb módszereket kitalálni, az adott nehézségre koncentrálva.

És kicsit tudatosítom magamban azt is, hogy amikor jó eredményt érek el, akkor álljak meg, és örüljek neki. Mert hajlamos vagyok megvonni a vállam, hogy "szuper, de akkor nézzük mennyivel lehetne jobb". És a tapasztalat az, hogy a rekord után jön a visszaesés, a tanulás nem lineáris, attól, mert valamit egyszer elértem, még nem ott tartok, nem az az alapvonal, amihez viszonyítom magam. Az alapvonal az Ao5 vagy Ao12..

Az egyedi Adv2A és Adv2B kirakásokban 6-7mp között szokott lenni felismeréssel, ami nem túl jó, az F2L szakaszban 4 oldalt kell kirakni, én meg 20mp alá szeretném vinni, szóval nem szüttyöghetek egy oldallal ennyit, pláne ne akkor, ha már nem kell gondolkodni, hanem felismerés+izommemóriából kirakás megy. Azaz max 2-3 mp/eset lenne az ideális.

Ekkor lesz értelme elkezdeni a lookahead-et is tudatosan erősíteni, bár addig még van egy csomó F2L algoritmus, amiket hasonló módon be kell majd építenem a repertoárba, de nem akarok abba a hibába esni, hogy sok algó között a padlóra esek, mert hiába tudom őket, ha nem használom.

A kereszt kirakása meglepően jól megy, ott nem érzem szükségét tudatos rátanulásnak, néha magamtól is felfedezek új lehetőségeket, gyakorlom azt, hogy legalább 3 lépést előre tervezzek fejben és utána a kialakult helyzettől függően oldjam meg a negyediket, egyelőre továbbra sem használok időzítést az inspekciós időre, amennyire szükségem van, addig nézem. És meglepően élvezem ezt a szakaszt is, nem nyűg, hogy még ezt is meg kell csinálni az F2L előtt, hanem izgalmas, hogy "na lássuk most mit dobott a gép".

Úgyhogy mindezekkel felvértezve vágok neki az áprilisnak. Amíg az Adv2A és Adv2B algók nem stabilak, mind felismerés, mind végrehajtás, mind időre kirakásban történő alkalmazásban, addig nem tanulok új F2L algoritmust. Inkább rászánom erre az időt, hogy ezeket tudjam alkalmazni. 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása