Asszem eljött az ideje, hogy továbblépjek a Rubik kocka kirakásban és belevágjak a teljes PLL megtanulásába.
Eddig a CFOP módszer 2LookOLL változatát használtam, ahol a harmadik lépés (OLL) és negyedik lépés (PLL) is két külön részre oszlik. Ennek az volt az előnye, hogy összesen jóval kevesebb algoritmust kellett megtanulni és ez nekem bőven elég is volt.
Igazából még most is elég lenne, mert főleg a második lépés (F2L) az, ahol sok idő elmegy és ebben bőven van még fejlődési lehetőség nálam, de valamiért úgy éreztem, elkezdem megtanulni a teljes módszert. Lehet ezzel csak pár másodpercet nyerek, de amúgy is az a végső célom, hogy végül a teljes CFOP-t ismerjem és stabilizáljam.
A teljes PLL-ben összesen 21 algoritmus van. Ebből néhányat már a kétlépéses módszerben megismertem, most hozzátanulom a többit. Az a jó, hogy ehhez továbbra is használhatom a kétlépéses OLL-t is, szóval ha valahol elkeveredem és elrontom az éppen tanult algoritmust, gyorsan (magamhoz képest) ki tudom rakni újra a kockát és folytatni a tanulást.
Az átmeneti időszakban azt is meg lehet csinálni amikor teljes kirakást gyakorlok, hogy eljutok a PLL-ig, és ha olyan állás jön ki, amit felismerek, hogy már tanultam teljes PLL-ből, akkor kirakom azzal, ha még ismeretlen, akkor használom a két lépéses PLL algoritmusait és abból rakom ki. A kezdő módszert már teljesen elfelejtettem, úgyhogy arra számítok, hogy ha megtanultam a teljes PLL-t, akkor a kétlépéses algókat is el fogom felejteni. Kicsit szomorú, hogy így működik az emberi agy, jobb lenne, ha az, amit egyszer megtanultam, megmaradna örökre, vagy legalábbis addig, amíg tudatosan el nem akarom felejteni, de hát ez van, az evolúció nem a kockázásra teremtett minket.
Ahogy anno az F2L-hez is, úgy a PLL-hez is kerestem jó oktató videókat (és persze megkérdeztem ChatGPT-t is, hogy mit ajánlana) és végül nem a sokak által ajánlott és szeretett JPerm videói mellett döntöttem, hanem a CubeHead nevű YouTuber leírása és videói alapján tanulok. Egész pontosan innen:
A srácnak nagyon tetszik a stílusa, kocka, de humoros, nem veszi full komolyan magát, miközben az a leírás, amit PDF-ben csinált, szerintem zseniálisan jó.
Amit most gyakorlok az egyfelől a felismerés, hogy melyik algoritmust kell használni, és maga az algoritmus, hogy hogyan kell az adott helyzetből kirakni a kockát. Ehhez segít a leírás és a videó, főleg az ajánlott forgatási technikákhoz, ezt szeretném már az elején jól megtanulni, hogy az izommemóriában ez rögzüljön és ne később kelljen áttanulnom a forgatásokat.
Most először érzem azt, hogy kapóra jön, hogy sok kockám van itthon, sőt, vettem is még párat (a legnagyobb kedvencem az amúgy tök olcsónak számító Moyu RS3M V5 kocka lett, 5 ezer forint, nekem nagyon kényelmes).
Azt csinálom, hogy a már ismert algoritmusokból kirakok egyet-egyet a kockákra, majd megkeverem itt a piros, hol a piros módon magukat a kockákat, és utána random felkapva egyet gyakorlom a felismerését, hogy éppen az milyen állásban van, melyik algoritmust kell használni és utána kirakom.
Naponta max 2 új algót tanulok így, és amikor érzem, hogy kezd a sok új infó interferálni és belezavarodom következetesen, akkor inkább tartok egy nap szünetet, amikor csak gyakorlok, de nem tanulok újat. Lehet ez így lassabb, de én nem sietek sehová, kb. annyi a cél, hogy idénre meglegyen stabilan a teljes PLL és mondjuk az Ao5 lemenjen 35-45 másodperc közé. Ezzel én elégedett vagyok.
Ha tartom ezt a tervet és minden jól megy, akkor jövő tavasszal, vagy akár már év elején elkezdem megtanulni a teljes OLL-t. Attól még kicsit tartok, mert az jóval több algoritmus, szóval az lehet nekem egy egész éves projekt lesz 2025-re. Ha az megvan, akkor meglátjuk milyen időm lesz és mikor érek el arra a határra, ami a kézügyességemből, az életkoromból és a gyakorlásra szánt időmből következik.
De ami a legfontosabb: az odáig vezető utat is szeretném továbbra is élvezni és az egész kockázás egy kellemes, örömteli hobbi maradjon, úgy, ahogy eddig is.