A Yahoo Mailt elsősorban Gmail backupként használom. Minden gmailes levél automatikusan forwardolódik a yahoos címre, ha behal a Google szerver , akkor se maradjak a leveleim nélkül. Mivel tegnap pontosan ez történt, benéztem Yahoohoz, és láttam, hogy ki lehet próbálni az AJAXos béta verziót. Hurrá. Nézzük a kritikát:
- Lassú. Első gond az volt, hogy betárcsázós net volt csak. Emiatt a "loading" igen sok időt vett igénybe. Utána itthon is kipróbáltam, ADSL-lel már nem olyan vészes, nem sokkal több, mint a Gmail loadingja. (nagyon kézi méréssel: Yahoo: 14 mp. Google 8 mp).
- Elrontja az ékezetes karaktereket. Ez a lehető legnagyobb hiba, ami miatt még a legjobb szolgáltatást is hajlandó vagyok otthagyni. Ilyesmi eddig a gmail-lel nem fordult elő. Lehet, hogy a böngésző átállításával meg tudnám oldani, de mint lusta felhasználó, nem akarok ilyesmivel foglalkozni.
- A kezdő képernyőn nem látszanak rögtön a levelek, csak egy üzenet a yahootól és a reklámok. Az Inbox-ra kell klikkelni. Ez szerintem felesleges.
- Outlook feeling. Ezt már írták valahol, de tényleg. Az elrendezés, a mappák struktúrája, mind az outlookra emlékeztet. Ami azért baj, mert pont a Gmail mutatta meg, hogy lehet másképp és jobban. Természetesen az pozitívum, hogy átméretezhető a levelek listájának és az előnézeti ablaknak a mérete (mint az Outlookban), így mindenki beállíthatja a neki legmegfelelőbb arányt (ez az, amit pl. nagyon utáltam a Freemailben). Talán ez az egyedüli előnye ennek az elrendezésnek. Mint azt a fentebb idézett blogban írták, ha gyorsan legörgetem a leveleket, mert valami régebbi üzenetet keresek, a temérdek "loading..." felirat fogad. Hiba. Gondolom az újratöltés nélküli előnézeti lehetőség miatt nem tölti be mind a kétezer levelet. De amíg ez a számítógépen lévő programnál megoldható töltés nélkül, addig a netről (egyelőre) nem. Ezért is lett volna jobb szakítani az Outlook-féle levelezési "filozófiával".
- Saját jobbklikkes menü. Ügyes. Ha a levelezési felület felett nyomok jobb-klikket, akkor csak a levelekre vonatkozó (outlook-szerű) menü jelenik meg. Kellett is néhány alkalom, amíg észrevettem, az ember megszokja, hogy a weben a jobbklikk az a böngészőé, nem a honlapé. Mivelhogy a honlapok egyre inkább programokká alakulnak, nem árt ezt is megtanulni.
- Fejléc alapú rendezés. Hasznos funkció addig, amíg az ember nincs átállva arra, hogy egy erős keresőmotor, vagy a címkék alapján egy-két szót beírva könnyen meg lehet találni a keresett üzenetet. Mondjuk azt tényleg hiányolom a Gmailből, hogy nem lehet pl. "Feladó" alapján sorba rendezni az üzeneteket (és ezeket batch operationst végezni, pl. felcímkézni őket). A Yahoo ezt tudja, a fejlécre klikkelve az adott fejléc alapján rendezi a leveleket. Ezzel elősegíti a vizuális keresést: "tudom, ki írta a levelet, kábé azt is tudom, mikor, de nem tudom mit tartalmaz, vagy mi a címe, de ha látom, akkor felismerem. Ezért gyorsan végigfuttatom a szemem a feladó összes levelén, és kiszúrom a keresett levelet". Valódi szemlélet(hm :)váltás kell ahhoz, hogy az ember megbízzon a keresőben: elég beírni egy-két szót, meg fogja találni. Persze lehet, hogy (főleg képeknél) nem emlékszem pont arra a szóra, vagy túl sokat talál, ezért a legjobb az lenne, ha a szemantikai keresést és a vizuális keresést integrálni lehetne. Magyarul a Gmail is tudhatná igazán rendezni fejléc alapján az adatokat (ezt még én is megírom májeszkuelben :)....)
- Drag and drop rendszerezés. Nem rossz. Outlook. De praktikus lehet, mert nagyon vizuális, és arra a pár másodpercre, amíg képileg is megvalósul az áthelyezés, rögzülhet a memóriában (az emberiben) a kép, hogy hová lett a levél áthelyezve. Ügyes megoldás, hogy amíg olyan felület felett vagyunk, ahová nem lehet dobni, ott ezt jelzi a program. Hiba azonban az, hogy a saját mappákat a bal oldali menüben csak legalulra lehet rakni, és az olyan, a levelek szempontjából irreleváns mappák foglalják el a jól látható helyeket, mint a calendar, contacts, notepad, RSS. Sőt, én még a sent, a trash és a spam mappákat is külön helyre raknám, végülis ezekhez csak szükség esetén nyúl az ember. Ha pedig az RSS olvasót lenyitjuk, akkor az összes saját mappa scrolltávolságon kívülre kerül. Nem praktikus.
- Nem lehet címkézni. Talán ez a legnagyobb hiba, ha hibának lehet nevezni. Inkább biztos amolyan "filozófia". Vagy simán konzervativizmus. Sokaknak nagyon furcsa a címkézés, én sem értettem először, hogyan is megy ez a Gmailben. Sok ismerősöm régóta használ Gmail-t, és mégsem címkéz. Intuitíven nem adja magát, vagy csak nagyon megszoktuk, hogy mappákban gondolkodjunk. Ezért sajnálom, hogy a Yahoo Mail visszatér a mappákhoz. Ez a címkék "divatjának" gyengülését eredményezheti, bár remélem eltűnni ezután már nem fognak. Esetleg későbbi verziókba beépítik. De szerintem a nagy mennyiségű, élesen nem elkülöníthető, verbális (és nem verbális) tartalmak kategorizálására a címkék ÉS mappák együttes használata a legoptimálisabb. Inkább egy nagyon erős címke-helppel kellett volna felszerelni (nem is tudom, talán a WordPressben van szinte minden címkézési lehetőségnél nagyon feltűnő helyen kiírva a magyarázat arról, hogy mik a címkék, és miért jó a használatuk. Előbb utóbb kipróbálják, megszokják, megszeretik, nem tudnak élni nélkülük...:).
- Options beállítások. Rossz. Külön ablakban nyílik meg, előre figyelmeztet, hogy bármilyen változtatás után újra kell tölteni az oldalt (még ha pár másodperc is, kísértetiesen emlékeztet a Windows minden szir-szar utáni kötelező újraindítására...brrr). Az opciók túl sok pontba lettek szétválasztva, lassan töltődnek be. Most, ahogy írom ezt a bejegyzést és próbálgatom közben a beállításokat, valamiért elkezdte az egész oldalt betölteni újra, és visszadobott a nyitóképernyőre. Ilyenkor mondom azt: na ne. Fogja a halál letesztelni ezek után. Kikapcs.
- Szűrők. Minden levelezési program kényes része. Az Outlook legendásan ostoba és szar filterezése után minden csak jobb. Ez is az, bár sajnálom, hogy a levélre jobbklikkel nem lehet automatikusan létrehozni szabályt, mondjuk a feladóra vonatkozóan. Az options ablaknak egyik részében vannak a szűrők, új ablakot nyit, ott beállítod, mire vonatkozzon, mit tartalmazzon. Annyiból jó, hogy új ablakot nyitott a beállításoknak, mert így vissza tudsz menni a levelekhez, és kicopyzhatod azt, amit szűrési feltételnek akarsz beállítani. Eztán újratöltötte az oldalt, úgyhogy abba is hagytam.
Remélem beigazolódik amit az elején idézett Webkettőék írtak róla: ez, így, ebben a formában bukás. Nemcsak a megvalósítása, hanem a rossz, idejétmúlt és nehézkes filozófiája miatt.
nem_elso 2007.10.30. 09:15:00